Kızıl Pençe: Karabekirin Gözüyle Kuruluş Yılları Mustafa Armağan

ISBN: 9786050801187

Published:

Paperback

304 pages


Description

Kızıl Pençe: Karabekirin Gözüyle Kuruluş Yılları  by  Mustafa Armağan

Kızıl Pençe: Karabekirin Gözüyle Kuruluş Yılları by Mustafa Armağan
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 304 pages | ISBN: 9786050801187 | 10.15 Mb

Kâzım Karabekirin yazdıkları, resmi tarihin şekerlemelerine fazla alıştırılan okuru şoke ederken, aynı zamanda Ulrich Beckin düşmansız demokrasi dediği bir akımın tarihimizdeki öncülüğünü yapıyor. Hatıralarında İstiklal Savaşı yıllarındakiMoreKâzım Karabekirin yazdıkları, resmi tarihin şekerlemelerine fazla alıştırılan okuru şoke ederken, aynı zamanda Ulrich Beckin düşmansız demokrasi dediği bir akımın tarihimizdeki öncülüğünü yapıyor.

Hatıralarında İstiklal Savaşı yıllarındaki Mustafa Kemal Paşaya duyduğu saygıyı sık sık vurgulayan Karabekir Paşa, onun Lozanla birlikte asalaklar dediği türedi bir grup tarafından kuşatıldığını ve en büyük hatasının bu gruba dayanarak iktidar sürme karşılığında milletten ve özgürlük mücadelesinden kopmak olduğunu cesaretle ileri sürüyor. Hem de bu cesareti bugün değil, Tek Parti yönetiminin doruk noktası sayılan 1933 yılındaki çıkışıyla göstermiş olan Karabekir Paşa, alttan alta Mustafa Kemal Paşanın çevresini saran ve ülkede terör estiren gizli bir örgütün deşifresini de yapıyor.KIZIL PENÇE adının verdiği bu gizli ve eli silahlı örgütün* 1 numarası kimdi?* Kimleri kullanırdı?* Asker içinde uzantıları var mıydı?Adam vurmaktan kitap yakmaya, insanları ve ailelerini takip ve taciz etmeye kadar çeşitli kademelerde gerçekleşen ve resmi devletin yanı başına konumlanan bu paralel devletin ipuçlarını Kâzım Karabekirin emsalsiz analizlerinden öğreneceksiniz.Mustafa Armağan KIZIL PENÇEde Kâzım Karabekir Paşanın yazmış olduğu 3 bağımsız metinden yeni bir metin kuruyor.

Paşanın söylediklerini netleştiriyor, mesajını anlaşılır kılıyor. Böylece Karabekirin çeşitli kitaplarına dağılmış bulunan keskin eleştirel bakışını, tek bir kitabın çatısı altında olanca yoğunluğu ve çıplaklığıyla okurun önüne sunuyor.KIZIL PENÇE yakın tarihimizin kırılma dönemi olan 1922-1933 yıllarında yaşananları Kral Çıplak sözüyle anlatılabilecek bir yalınlıkta ortaya koymayı başarıyor.

Rahat üslubu ve sarsıcı tezleriyle KIZIL PENÇEnin, yalan sisinin dağılmakta olduğu günümüzde tarihin normalleşmesi yolunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Kızıl Pençe: Karabekirin Gözüyle Kuruluş Yılları":


zasilatelstvi.com

©2010-2015 | DMCA | Contact us